Toto téma jsem si vybral z toho důvodu, že v tomto hotelu pracuje moje mamka, a i když vím, že tenhle hotel tu je už dlouho, nikdy mě nenapadlo, že by mohl mít takovou zajímavou minulost a dlouhodobou tradici. Chtěl bych vás s ní seznámit, protože ačkoliv se tváří jako bezvýznamný hotel, je v něm skryto více, než by si jeden pomyslil.
Historie tohoto lázeňského domu, který odjakživa sloužil armádě a jejím účelům, se začíná psát už pár let před tím, než začaly přípravy na stavbu roku 1850 a to vše díky panu Dr. Gallusi Hochbergerovi a spolku, který vytvořil a formou sbírek shromáždil potřebné prostředky k výstavbě původního lazaretu pro vojáky, na nějž přispěl i císař František Josef I. Během výstavby musel i pan doktor zastavit svůj majetek, aby práce dokončil včas, a ústav tu stál v plné kráse za necelé tři roky. Roku 1859 se do vlastnictví ústavu dostal jeden z pokladů, o kterých se také něco dozvíte, a to obraz, který zobrazuje objevení vřídla Karlem IV. Poté v letech 1870-1871 se Karlovy Vary napojily na železniční síť a začal zde enormní nárůst obyvatel. Dále roku 1905 přišla rekonstrukce ústavu k 50. výročí založení a provozu. Vše vyvrcholilo přestavbou roku 1924. Poté už následují moderní dějiny, kdy naše Vojenská lázeňská léčebna funguje a vypadá přibližně stejně jako dnes.
Práce pojednává o stručné historii lázeňského ústavu od doby, kdy to byl pouhý lazaret, po dobu, kdy funguje jako lázeňské a rehabilitační zařízení pod příspěvkovou organizací ministerstva obrany jménem Vojenská lázeňská a rekreační zařízení (VOLAREZA).