Webový server pro studenty a učitele SPŠ Ostrov

Přístup k adresáři uživatelské webové prezentace

Možnosti přístupu:

1) Windows sdílení souborů

Tento způsob využívá standartních možností síťového sdílení souborů systému Windows. Jedná se o nejpohodlnější možnost, ale z bezpečnostních důvodů funguje pouze v rámci školní sítě.

Adresář webové prezentace je možné trvale přípojit jako síťovou diskovou jednotku. Postup je následující:

Klikneme pravým tlačítkem na ikonu Tento počítač na ploše, zde zvolíme Připojit síťovou jednotku. V novém okně si vybereme volné písmeno diskové jednotky (vhodné je např. W:) a do pole Složka zadáme:

  • \\titan\myweb (tvar cesty je pro všechny uživatele stejný)

2) SFTP

Přítup protokolem SFTP je zabezpečený technologií SSL a je povolen i z Internetu. Je možné použít pouze protokol SFTP, nikoli SCP nebo shell přístup. Takto máte přístupný i hlavní domovský adresář (disk H:\).

V operačním systému Microsoft Windows lze použít např. program WinSCP, minimálně však ve verzi 4.0.4.

Postup nastavení WinSCP pro plnou funkčnost je složitější, následující návod vám ho usnadní.

V úvodní obrazovce programu nastavíme následující údaje:

  • Host name: titan.spsostrov.cz
  • User name: přihlašovací jméno do školní sítě
  • Password: heslo do školní sítě
  • File protocol: SFTP

Zejména nastavení položky File protocol je velmi důležité!

Pro správnou manipulaci se soubory s českými znaky v názvu je nutné v levém menu vybrat položku Environment - SFTP. Na této obrazovce pak nastavíme volbu Server does not use UTF-8 na Off (je nutné mít vlevo dole zašktnuto Advanced options).

Nakonec je vhodné si vytvořené nastavení tlačítkem Save uložit, abychom předchozí proceduru nemuseli pokaždé opakovat. Spojení k serveru zahájíme tlačítkem Login.

Po připojení se zobrazí obsah domovského adresáře. Do webového adresáře lze přejít podle následujícího obrázku (přesun do adresáře /home/w/VÁŠ_LOGIN.

3) Webový klient

Adresář webu je též přístupný přes Intranet (titan.spsostrov.cz) - odkaz Přístup do sítě. Po přihlášení do intranetového klienta se otevře obsah domovského adresáře (disk H:\). Do webového adresáře se přesunete kliknutím na ".." a následně "myweb".

Tento způsob se hodí spíše pro rychlé úravy nebo zveřejnění jednoho souboru. V aktuální verzi není možné snadno nahrávat více souborů najednou.