Úvod

1. Předchůdci Linuxu

  Před vznikem Linuxu v roce 1991 existovalo mnoho dalších operačních systémů, z nichž některé jsou používány a vyvíjeny dodnes. Mezi ně patří například macOS (dříve OS X nebo Mac OS X), Windows (dříve MS-DOS) a Unix. Právě na Unixu byly založeny dva systémy: BSD a Linux. Oba tyto systémy mají podobnou strukturu a filozofii a jsou využívány dodnes v různých odvětvích, od serverů a routerů po domácí počítače a zařízení IoT.

1.1 Unix a monolitická struktura kernelu

  V roce 1969 začala americká společnost Bell Labs (známá také jako AT&T Bell Laboratories) vyvíjet nový proprietární operační systém s názvem Unix. Cílem bylo vytvořit systém, který by byl kompatibilní s velkým množstvím architektur a systémů, ale zároveň byl jednoduchý a modulární. Byl postaven na monolitické struktuře kernelu, což znamená, že většina systému běží v tzv. kernel space, namísto jednotlivých procesů. Systém se stal velmi populárním a společnosti jako Onyx Systems nebo později Sun Microsystems začaly prodávat pracovní a osobní počítače s Unixem jako hlavním operačním systémem.

1.2 BSD (Berkeley Software Distribution)

  BSD byl operační systém vyvinutý skupinou Computer Systems Research Group (CSRG) v roce 1978 na Univerzitě Berkeley v Kalifornii. Jeho kernel se z velké části skládal z Unixového kódu, avšak distribuovaného pod open-source licencí. Rychle se začal šířit mezi pracovními stanicemi a byl hojně využíván jako open-source alternativa k Unixu nebo jiným proprietárním systémům. Na počátku 90. let společnost AT&T podala žalobu na Berkeley za neoprávněné využívání a distribuci Unixového kódu, kterou vyhráli. To spustilo pomalý pád BSD, protože společnosti nechtěly mít s krádeží kódu nic společného. Kolem roku 1993 se začaly objevovat systémy založené na BSD, jako je FreeBSD, OpenBSD, NetBSD a podobné. Společnost Apple později vydala Mac OS X, který byl spojením kódu z Macintosh a FreeBSD.