Historie

První kopačky

Nejstarší záznam o kopačkách je již z roku 1526 kdy si Král Jindřich VIII. nechal od svého ševce udělat boty za čtyři šilinky což v dnešní měně činí 2 842 Kč. Tyto boty byly vyrobeny z pevnější a kvalitnější španělské kůže, proto byly těžší než obvykle a byly vysoké až po kotníky. Kvůli těmto vlastnostem byly ideální pro běhání a kopání do míče. Boty se, bohužel, nezachovali pro odbornější analýzu. Po Králi Jindřichovi nemáme přibližně 300 let o fotbale žádnou zmínku.

Stary kopačky

Rozvoj kopaček a první značky

Okolo roku 1800 se v Anglii znovu začíná fotbal rozvíjet a získává na popularitě. Fotbal hráli nejvíce pracovníci v jejich kožených botách se železnou špičkou pro ochranu. Na spodní části bot byly zatlouklé hřebíky aby po trávě hráč neklouzal. Takovéto kopačky mohly vážit až půl kilogramu. Když se ovšem namočily, mohl člověk na každé noze nést těžko uvěřitelnou váhu jednoho kilogramu. To se změnilo až v pondělí 26. října roku 1863, kdy byla panem Ebenezerm Morleyem založena první fotbalová asociace (FA). Ta zavedla 13 základních pravidel. Kopaček se týkalo až pravidlo poslední: „No player shall wear projecting nails, iron plates, or gutta percha on the soles of heels of his boots [1].“ Toto pravidlo zásadně změnilo výrobu kopaček.

V letech 1900 - 1950 se ve vývoji kopaček moc nezměnilo a to zejména z důvodu světových válek

Až po roce 1960 byl obrovský nárůst ve vývoji kopaček. Kopačky byli lehčí a nižší, což umožňovalo hráčům, pohybovat se výrazně hbitěji, ale také rychleji což bylo hlavním faktorem změny. Také se v nich kopalo lépe do míče. Hra byla díky tomu svižnější a zábavnější. Do popředí výroby kopaček se dostávají bratrské firmy Adidas a Ruda. Bratrské proto, že firma Adidas byla založena Adolfem „Adi“ Dasslerem a firma Ruda (později Puma) jeho bratrem Rudou „Rudi“ Dasslerem. Původně spolu tito bratři začínali podnikat společně ve firmě Gebrüder Dassler Schuhfabrik. V roce 1948 se bratři Dasslerové pohádali a založili si konkurenční firmy a výše uvedenými názvy.

Firma Adidas se umístila na prvních příčkách trhu díky Světovému poháru, který se hrál v roce 1962. Právě na tomto šampionátu předvedl později velmi uznávaný fotbalista Pelé neuvěřitelně výkony. Na nohou měl samozřejmě nové kopačky značky Firmě velice napomohlo i to, že i dalších téměř 80% všech zúčastněných hráčů mělo na sobě právě kopačky Adidas. Tato značka zde představila revoluční technologii odmontovatelných špuntů. Pravdou je, že dodnes někteří tvrdí, že vynálezcem byla značka Puma. Odmontovatelné špunty měly například takovou výhodu, že se daly snadno vyměňovat špunty s ohledem na měnící se, resp. nepříznivé počasí. Po světovém turnaji se začaly vyrábět kopačky v různém barevném provedení. Při výrobě se postupně méně dbá na ochranu nohy, ale více na kontrolu míče a zlepšení pohybu hráče.

V roce 1979 přichází na trh průlomová řada kopaček Adidas Copa Mundial. Kopačky byly navrženy ve Španělsku pro nadcházející Světový pohár. Byly vyrobeny z prvotřídní kůže, což jim zůstalo až dodnes. Mezi ty nejprodávanější kopačky se dostaly ovšem až v roce 2001. Do povědomí se opět díky Pelému dostávají kopačky řady King. Ty se staly nejikoničtějšími kopačkami firmy Puma.

Velikým hitem a nejvýznamnějším převratem ve vývoji této sportovní obuvi se staly kopačky Predator. Jejich autorem je hráč Craig Johnston, které spolupracoval s firmou Adidas. Strany těchto kopaček byly osazeny speciálním a méně klouzavým povrchem, který umožňoval míč lépe zpracovávat a kroutit při střelách. Také byly přidané gumové prvky do horní části, čímž se zlepšila hbitost a síla v noze.

kopačky Predator

V devadesátých letech přišla na trh společnost NIKE s novým stylem takzvaných „rychlých“ bot NIKE Mercurial. Rychlé boty měly být extrémně lehké a měli mít uzpůsobenou podrážku a špunty na rychlou změnu směru a rychlý sprint. V těchto letech se, kromě Adidas a Puma, prosazují také nové značky UMBRO, MIZUNO a mnoho dalších. Díky velké konkurenci mezi jednotlivými značkami dochází k neustálému posunu při vývoji a výrobě stále lepších a lepších kopaček.

S novým tisíciletím přicházejí i nové laserové technologie a začínají se používat moderní materiály. Laserové technologie poprvé umožňují plně upravovat a vytvářet kopačky podle toho, jak hráči chtějí. V oblibě je také používání různé podrážky a špuntů na různé povrchy a využívání takzvaně divokých barev. Do bot jsou přidány čipy a sledovací zařízení, aby mohly kluby sledovat výkony svých hráčů, a zároveň slouží pro zlepšení rozhodnutí virtuálního rozhodčí. Vyrábějí se také kopačky podle nejslavnějších fotbalistů Lionela Messiho a Cristiana Ronalda, které jsou velice oblíbené především mezi mladými hráči a hráčkami. „Rozum je balón, mysl je kopačka."

Zdroj obrazkuhttps://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page

Zdroj obrazku https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page