V dřívějších dobách se příběhy a pohádky pouze vyprávěly a po generace se předávaly pouze ústní formou. To se změnilo se zavedením písma, kdy se tyto příběhy a informace začaly zapisovat na pergameny, papyrus, hliněné destičky a ostraku.
Později byly pergameny nahrazeny kodexem. Kodex je kniha svázaná se stránkami a hřbetem jako se používá dodnes.
Se zavedením digitálního tisku na konci 20. století se stává vydávání knih pro nakladatele i spisovatele dostupnější.
Audioknihy jsou zakořeněny už v době před téměř 100 lety. V roce 1931 se v USA spustil program, který byl určen pro nevidomé a zrakově postižené lidi a o rok později byla vydána první kniha namluvená hlasem. V následujících letech se produkování namluvených knih rozšířilo. Popularita magnetofonových kazet se v dalších letech rapidně vzrostla, protože kazetový přehrávač byl součástí každého nového vyrobeného automobilu.
Narozdíl od hudebních fanoušků, audioknihám trvalo zakořenění CD ještě déle. Jako u magnetonových kazet se poslouchání audioknih na CD rozšířilo, až když byly přehrávače přidávány u nových aut a teprve poté se ujaly.
Nápad elektronických knih vznikl v roce 1971. V tento rok se totiž spustil projekt Gutenberg, který založil Michael Stern Hart. Tento projekt je především dobrovolnickým pokusem digitalizovat, archivovat literární díla a stal se první nejstarší digitální knihovnou.
Prvně se e-knihy používaly pouze pro materiály související s počítačovou problematikou, například různé návody a průvodce pro hardware a práci s počítačem. Nejprve byly problémy s nejednotným formátem, avšak postupem času získala přesilu firma Adobe s formátem PDF.
V roce 1998 se začaly nabízet e-knihy americkými knihovnami zdarma jako doplňková služba na internetových stránkách. Roku 2003 se začalo nabízet takzvané e-půjčování knih. Knihy jsou volně ke stažení, ale člověk je má jen na určitou dobu. Průzkum z roku 2010 právě o e-půjčování knih zveřejnil informace o tom, že je nabízí téměř 70 % amerických knihoven. A proto je rok 2010 pokládán za „bod zlomu“ pro šíření elektronických knih.