Budoucnost
Stále více se ale mluví o změnách, které se v oblasti operačních systémů dějí a o jejich stále větším propojováním s webem. Ostatně potřebu využívat online služby má téměř každý - zcela běžně používáme služby jako je Dropbox, Live Mash, Ubuntu One a mnohé další, které nám zpřístupňují naše dokumenty kdekoli na síti. Používáme online nástroje na práci s poštou, editaci dokumentů atp. A nejpoužívanější uživatelskou aplikací současnosti je zřejmě webový prohlížeč.
V tomto kontextu je dobré se podívat na to, jaká je vůbec budoucnost operačních systémů.
Chrome OS
Zřejmě nejdále je na tom s vývojem cloudového operačního systému Google, který připravuje pro notebooky či méně výkonné stolní počítače operační systém Chrome OS, který se skládá ze dvou základních komponent. Jednak je to optimalizované Linuxové jádro, které se stará o veškerou komunikaci s hardwarem a běh jediné uživatelské aplikace - prohlížeče Chrome. V něm je pak možné provozovat řadu aplikací vytvořených v AJAXu či HTML 5, což ostatně mohou již dnes dělat uživatelé prohlížeče Chrome.
Spojení iOS a MAC OS X?
Zdá se, že k zajímavému spojení se schyluje v oblasti mobilních operačních systémů a těch instalovaných. Podle řady komentátorů a odborníků by za tímto velkým spojením měl stát Apple, který mimo jiné začíná testovat svůj iCloud. Postupné spojování dvou operačních systémů této firmy by bylo logické. Používá je podobná skupina lidí, kterým je třeba zajistit maximální komfort - ať již při synchronizaci nebo při přechodu mezi pracovním prostředím. Vzhledem k hardwarové vybavenosti iPhone i iPad by zřejmě nebyl problém s přechodem ani technický. Jde jen o to, vytvořit takové prostředí ve kterém by se dobře pracovalo na obou platformách.
Jaká je tedy budoucnost?
Základní trendy jsou patrné již dnes. Stále větší roli hrají mobilní operační systémy, které do sebe integrují cloudové aplikace. Pokud Android zcela nepotopí patentové spory, tak má jednoznačně nakročeno k tomu, že bude platformou, která bude udávat trend nejen v mobilních OS, ale také v dalších zařízení, kde se mu zatím příliš nedaří - televize, tablety atp. Celkově je možné říci, že cloud bude v nejbližší době dominantní především u menších a středních firem - pro svoji jednoduchost, cenu a snadnou obsluhu.
Microsoft bude nadále těžit především z komerční sféry, kde začne ztrácet při přechodu na cloud, což bude ale ještě záležitost řady let a společnost se bude jistě chtít s tímto trendem nějak vyrovnat. Ekonomicky se rozhodně bude dařit Apple, který se bude muset jen vyrovnat s postupným odchodem Jobse.
Cloudové operační systémy pak budou především představovat doplněk pro firmy, kterým u řady uživatelů nabídnou jednoduchý online přístup ke všem důležitým informacím. V neposlední řadě může hrát roli i nižší cena za takto vybavené koncové stanice a jejich nižší spotřeba.
Nebo bude vše zcela jinak?
Zdroj: DSL.cz